הגנה על צוואה

עוד בטרם עורכים צוואה כאשר עולה חשש של המצווה שתוגש התנגדות לצוואה, לרוב מידי ילד/בן משפחה /ידוע/ה בציבור, קיימות דרכים כבר בצוואה לערוך אותה כך שיהיה קשה מאוד להתנגד לה. כדי שצוואה תהיה כשרה ותקפה, צריכים להתקיים אלמנטים רבים, התלויים בנסיבות חיצוניות, כגון מצבו הקוגניטיבי של המוריש ונסיבות כתיבת הצוואה.

במסגרת זו נכללות עילות הפסלות הנוגעות לכשירות המצווה, יכולתו להבחין בטיבה של צוואה, מעורבות הזוכים בצוואה בעריכתה והשפעה בלתי הוגנת של מי מהזוכים על המצווה, לצורך עריכת הצוואה. יש לבחון קיומם או העדרם של אלמנטים אלה בכל הנסיבות הסובבות את עריכת הצוואה.

מטרתה של הגשת התנגדות לצו קיום צוואה היא למנוע מתן תוקף משפטי לצוואה. במקרים רבים לאחר הגשת ההתנגדות מתחיל תהליך של מו"מ בין המבקש לקיום הצוואה ובין המתנגדים – ניהול המו"מ הנ"ל חובה שיעשה על ידי עו"ד בעל ניסיון רב בנושא זה.

אייל בן-יהודה, עו״ד ונוטריון

[email protected]

סניף רמת השרון

התלמים 3/2, רמת השרון

03-5479777

סניף ראשי

דרך הים 2-4, פינת שד׳ הנשיא 126, מרכז הכרמל חיפה

054-3332748

כיצד מוגשת תשובה להתנגדות לצוואה

כאשר המבקש מגיש בקשה לקיום צו קיום צוואה, על מי שמתנגד לצוואה להגיש כתב התנגדות לרשם לענייני ירושה. בעקבות כתב ההתנגדות, יעביר רשם הירושות את הבקשה שהגשתם לקיום הצוואה וכתב ההתנגדות שהוגש כנגדה לבית המשפט לענייני משפחה, לאשם הירושות אין סמכות לגון בעניין לאחר הגשת התנגדות ,בבית המשפט יפתח תיק תביעה, במסגרתו התובעים ירשמו כמי שתובעים את קיום הצוואה והמתנגדים יירשמו כמי שנתבעים או מתנגדים. בית המשפט יורה לתובעים להגיש תגובה לכתב ההתנגדות ובנסיבות מסוימות אף יורה לנתבעים-מתנגדים להגיש תשובה לכתב ההתנגדות. לאחר שיוגשו כתבי הטענות, יקיימו הצדדים להליך הליכים מקדמיים בין היתר, יסכימו הצדדים על רשימת הפלוגתאות והמוסכמות ובמילים אחרות על מה הם מסוכסכים, יציגו את רשימת העדים מטעמם ועוד.

הגנה לאחר עריכת הצוואה

מדובר על הגנה שנמשכת עד שהמצווה הולך לבית עולמו. לעיתים לאחר עריכת צוואה מופעלים לחצים כבדים על המצווה לשנות את הצוואה , או לחילופין "לנעול את הצוואה", אחת הדרכים לעשות זאת היא לפעול לקבלת אפוטרופוסות על המצווה , לאחר קבלת המינוי לא יוכל עוד המצווה לשנות את הצוואה , דרך שניה היא, לעיתים בני משפחה שאינם מרוצים מהצוואה שעתידה לקבל תוקף לאחר הפטירה , "בונים תיק", בדבר מצבו של המצווה טרם עריכת הצוואה , כגון אי כשירות , הבאת ראיות ללחץ כפיה עושק השפעה בלתי הוגנת וכולי.

נכון יהיה שהמנוח עוד בחיים כאשר יש לו חששות בעניין זה, להתייעץ עם עו"ד מומחה ובעל ניסיון.

תשובה להתנגדות לצוואה

הגנה מפני התנגדות לצוואה באמצעות הגשת תגובה להתנגדות לצוואה או תשובה להתנגדות לצוואה, היא אחד ההליכים המרכזיים בדיני ירושה. ההגנה מפני התנגדות לצוואה מתרחשת לאחר פטירתו של המצווה, כאשר הוא כבר אינו איתנו או כפי שנהוג לאמר "רוחו של המנוח מרחפת בבית המשפט",אך ניתן לדבר איתו ולעמוד על רצונו, בית המשפט ינסה במקום המנוח להבין מה היה רצונו.